Przejdź do treści
X

Relacje

Irena Kulwikowska

Irena Kulwikowska

Kółka rolniczé miałë dóné lëdzama (maszinë), np. trzech gbùrów miało séwnik, abò pług, abò młócarniã./Kółka rolnicze dały ludziom (maszyny), np. trzech rolników miało siewnik, pług lub młócarnię.

Komentarz

Spółdzielnie kółek rolniczych zaczęto tworzyć w 1973 roku w wyniku realizacji uchwały V Zjazdu Kółek Rolniczych. Zostały one powołane w celu wyodrębnienia działalności gospodarczej, a więc przedsiębiorstwa, z instytucji społecznej, jaką jest kółko rolnicze. Ich utworzenie wpłynęło na znaczny wzrost działalności gospodarczej organizacji kółkowej oraz bardziej intensywne wykorzystanie szybko rosnącego majątku usługowo-produkcyjnego. Proces tworzenia SKR przebiegał równolegle z reformą administracyjna państwa, w związku z czym przyporządkowano im rejon działania do terenu tworzonych gmin.

źródło: www.kolkarolnicze.pl

CSB

Czedës, jak jô przëszła ti do robòtë w 1978 rokù do Tëchlëna, do kółka, no té np. mie zdzëwiło, że bëło cos taczégò jak „sprzęt w grupowym użytkowaniu” – to sã nazéwało, nié, że kółka rolniczé miałë dóné lëdzama (maszinë), np. trzech gbùrów miało jeden séwnik, abò pług, abò młócarniã, nié. Òni tam w jaczis spòsób, jaczis ratë tam płacëlë do kółka i òni bëlë téż zòbòwiązóny pòmagac jinyma gbùrama to ùdostãpniac, nié.

PL

Kiedyś, gdy zaczęłam pracować w kółku w Tuchlinie w 1978 roku, zdzwiło mnie bardzo, że istnieje cos takiego jak „sprzęt w grupowym użytkowaniu” – tak to się nazywało. Kółka rolnicze dały ludziom (maszyny), np. trzech rolników miało siewnik, pług lub młócarnię. Oni w jakiś posób płacili raty do kółka i byli zobowiązani pomagać innym rolnikom w udostępnianiu sprzętu.