to archiwum historii mówionej gromadzące relacje najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub. Nagrane wspomnienia przechowujemy w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast wybrane fragmenty relacji publikujemy na stronie internetowej projektu.
Kaszubski Spichlerz Pamięci to zbiór relacji świadków historii Kaszub. Nagrywamy relacje biograficzne, czyli opowieść o całym życiu rozmówców, od najwcześniejszych wspomnień po dzień dzisiejszy. Zależy nam, aby nagrywane relacje zawierały w sobie jak najszerszy zakres poruszonych tematów i aspektów życia na Kaszubach. W ten sposób zbieramy materiał, który nie tylko stanowić może źródło wiedzy, ale daje możliwość analizy w przyszłości na
wiele różnych sposobów przez socjologów, historyków czy językoznawców. Staramy się, aby nagrania pochodziły z różnych części Kaszub, zarówno z niewielkich wsi jak i miast. Interesuje nas każda opowieść. W pierwszej kolejności staramy się rejestrować opowieści w języku kaszubskim. To właśnie nagrania biograficzne w języku kaszubskim stanowią ogromną lukę w dokumentacji losów mieszkańców naszego regionu w XX wieku.
Wierzymy, że z upływem czasu Kaszubski Spichlerz Pamięci stanie się bogatą skarbnicą wiedzy i doświadczeń mieszkańców Kaszub ukazujących ich osobiste przeżycia w XX i XXI wieku.
Projekt Kaszubski Spichlerz Pamięci zainicjowany został dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Prowadzony jest przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ale jego dalszy rozwój zależy przede wszystkim od waszego zaangażowania i gotowości do dzielenia się swoimi opowieściami.