Przejdź do treści
X

Relacje

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski

Myślę, że to już jest jedyna secesyjna chorągiewka znad komina chojnickiego./Wedle mie je to jedurnô secesyjnô chòrądżewka znad chònicczégò kòmina.

Komentarz

Baszta Więzienna powstała w XIV w. razem z miejskimi murami obronnymi, pierwotnie otwarta od strony miasta. Znajduje się przy ulicy Sukienników po południowej stronie starego miasta. Dawniej było to sąsiedztwo Furty Klasztornej. Do początku XIX w. mieściło się w niej więzienie z katownią. W wieży więzione były również chojnickie czarownice. Od 1904 r. przez kilkanaście lat służyła jako więzienie prewencyjne. Potem podupadła i ulegała stopniowej dewastacji. Po II wojnie światowej (1968-1972), jako pierwsza z baszt obronnych w systemie średniowiecznych fortyfikacji miejskich, została odrestaurowana w/g projektu E.Schulza, z inicjatywy miejscowego koła NOT. Dzieło odnowy dokończyło Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Bydgoszczy. W 1972 r. Baszta Więzienna została przekazana do użytku Powiatowego Archiwum Państwowego. Od 1975 r. do 2008 r. znajdowała się tu Ekspozytura AP w Bydgoszczy. Obecnie w baszcie mieści się Galeria Twórczości Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego.

CSB

Jedną z nôdrogszich rzeczów w ti gòticczi baszce (Galeria Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w Chònicach) je Matka Bòskô, chtërna pòchòdzy z pierszégò drzewianégò kòscółka w Wielim. Je zrzeszonô z tim regionã. Je to tzw. lëdowi gòtik. Je to XIV stalaté i je to prawie z czasów, czej bëła bùdowónô ta baszta i parafialny kòscół, chtëren je dzysô bùchą Chòniców.

Wedle mie je to jedurnô secesyjnô chòrądżewka znad chònicczégò kòmina. Znôwù w remònce òdnôwaiącym, ùl. Mickiewicza 22, òna bëła zdjãtô i wërzuconô. W Chònicach je òstóné baro mało secesji. Mie sã udało jã ùretac.

PL

Jednym z najcenniejszych obiektów w tej baszcie gotyckiej (Galeria Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w Chojnicach) jest ta Madonna pochodząca z pierwszego drewnianego kościółka w Wielu, czyli związana z tym regionem. Jest to tzw. gotyk ludowy. Jest to XIV wiek i jest to dokładnie z czasów, kiedy budowano tę basztę, kiedy budowano kościół farny gotycki stanowiący dzisiaj chlubę Chojnic.

Myślę, że to już jest jedyna secesyjna chorągiewka znad komina chojnickiego. W kolejnym remoncie odnawiającym, ul. Mickiewicza 22, to zdjęto i wyrzucono. To jest w mieście Chojnicach secesji bardzo mało pozostało. Udało mi się uratować.